Fråga läkaren Smärta och värk Sköldkörteln Högt blodtryck Alla artiklar om bakterier Täta bröst Om MåBra

Ta en tomat - för bättre hälsa

23 dec, 2009
author Anna Sundesten
Anna Sundesten
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto kostnadsfritt
Annons

Tomater har fler positiva hälsoeffekter än man tidigare trott. När brittiska forskare undersökte fördelarna med den så kallade Medelhavsdieten hittade de egenskaper hos tomatfrön som påminner om egenskaperna hos värktabletten Aspririn.

Aspirin håller igång blodcirkulationen och förhindrar att blodet klumpar sig – något som tomatfröna också visade sig göra. De borde därför användas som ett naturligt alternativ till värktablettarna, anser forskarna.

Redan i dag används tomatfrön i juicer, och i fortsättning vill forskarna att de också tillsätts i mejeriprodukter och andra livsmedel. De är färglösa och ger ingen smak – och kommer därför inte att påverka produkterna, skriver brittiska Daily Mail.

Av Anna Eriksson


Annons