"People pleasers" och narcissister kan ha samma personlighetsdrag
Begreppet "people pleaser", som på svenska översätts till någon som behagar andra, är någon som bortser från sina egna behov, för att hela tiden vara andra till lags. När det gäller narcissister, är det tvärtom, de utgår från sig själva och sina behov och förväntar sig att andra ska passa upp på en. Nu menar psykoterapeuten Matthias James Barker, att de olika personligheterna kan ha samma drag, säger han på Instagram, som Buzzfeed har uppmärksammat.
De vill stilla sin osäkerhet
En narcissist och en person som behagar har flera liknande egenskaper än vad folk kanske inser. Matthias James Barkar menar att de båda uppträder på ett sätt för att lugna deras osäkerhet. Narcissisten må verka självsäker och grandios, medan den som behagar, är lite mer osäker, men han menar att de båda är i grunden osäkra.
Därför är de lika varandra
Människor som behagar, gör vad som helst för att inte bli lämnad. Och om de misslyckas med något får de panik. Narcissisterna är å andra sidan inte lika oroliga, de uppträder mer skamset. De tror att om de inte presterar på toppnivå, är de misslyckade, och om de inte är perfekta, vad är de då? De behöver ha bekräftelse från andra hur bra de är, annars bryter de ihop. Dessa båda beteenden handlar i grunden om osäkerhet, och det är därför de är så lika varandra.
Foto: Shutterstock/TT